A here (testis) csatornarendszere hozza létre a hímivarsejteket, míg a csatornarendszer között elhelyezkedő ún. Leydigsejtek a legfontosabb hím nemi hormont, a tesztoszteront termelik. A tesztoszteron felelős a férfias nemi jelleg kialakításáért. A serdülés idején a here tesztoszterontermelése váltja ki a nemi szervek növekedését, a szőrzet férfias eloszlását, a hang mélyülését, az agresszivitás fokozódását és természetesen az erőteljesebb csont-és izomnövekedést. A tesztoszteron normális mennyisége férfiakban 10–30 nanomol/liter. Minimálisan a nők petefészke és mellékveséje is termel hím nemi hormont, de ennek mennyisége nagyon alacsony, egy liter vérben mindössze 1 nanomol. Fontos tudni, hogy a női nemi működéssel ellentétben a tesztoszteron termelése nem ciklikus, hanem folyamatos. Ez az egyenletes hormonhatás is magyarázata lehet a férfiak nagyobb terhelhetőségének. A férfiak esetében a nemi működések csökkenése is egyenletesebben következik be, nincs egy konkrét évhez köthető klimax. A termékenyítőképesség akár élethosszig tarthat, tudtad – hogy Picasso még 70 éves korában is apa lett? Lehet, hogy neked nem ez a célod, de azért szállj szembe a férfiasságodat csökkentő tényezőkkel.
10 érv a természetes tesztoszteronfokozás mellett
Lássuk, hogy melyek ezek!
1. A női nemi hormon, az ösztrogén gátolja a tesztoszterontermelést. Ahogy tesztoszteron van a nőkben, úgy ösztrogén is van a férfiakban – ez nem szégyen, ez van. Azonban jó, ha tudod, hogy a szervezeted által természetes körülmények között termelt ösztrogén mellett más módon is magadba juttatod ezt a gonosz kis hormont. Az ételek, a kozmetikai szerek (igen, a barnítókrémed is), a levegőben lévő rovarirtószerek mind-mind tartalmaznak ún. XENO-ösztrogéneket, amelyek gátolhatják a tesztoszterontermelésedet. Kémiai környezetben élünk, ezt nem nagyon tudod kikerülni, viszont szembeszállhatsz vele!
2. Gyakran betegeskedsz? Tesztoszteronszintedet, és így teljesítményedet minden gyulladás, a legenyhébb megfázás is csökkenti. Gyógyulj meg, aztán segíts rá egy kicsit!
3. A közhiedelemmel ellentétben a túledzés egyáltalán nem fokozza a tesztoszteronszintedet, sőt! A pihenőnapok ugyanolyan fontosak, mint a megfelelő mennyiségű edzés.
4. Figyelj az edzéseid intenzitására és hosszára is! Alkalmanként ne tölts másfél óránál többet a teremben.
5. Fejbe vág a fronthatás rengeteget dolgoztál, mondjuk ki: leamortizálódtál, eleged van. Hiába vagy ideges, mint egy vadállat, a stressz a tesztoszteronszinted ellensége.
6. Fenti okokból kifolyólag rengeteget éjszakáztál, netán kicsit sok volt a buli, és ezért vagy kialvatlan? Kutatások bizonyítják, hogy már egy-egy átvirrasztott éjszaka is teljesen felborítja hormonháztartásod egyensúlyát. Ragaszkodj a napi minimum 6–7 óra alváshoz! Próbálj kialakítani egy rutint, feküdj le és kelj fel minden nap nagyjából ugyanakkor!
7. Hétvégi zabálás három felvonásban, töltött pulyka, harcsapaprikás, itt is süti, ott is süti. Felcsúszott pár kiló? Semmi baj, előfordul ez ilyenkor, de azért barátkozz a párolt zöldséggel, mert az elhízás az egyik legádázabb tesztoszterongyilkos.
8. Nagyi pálinkája ebéd előtt, pezsgő szilveszterkor, néhány sör a kollégákkal. Kicsit sokat piáltál? Az alkohol árt. A tesztoszteronszintednek is.
9. Mesterséges tesztoszteron. Amellett, hogy illegális, vedd tudomásul, hogy a mesterséges tesztoszteron bevitel idővel a saját, természetes tesztoszterontermelésed teljes megszűnéséhez vezet. Ne kokszolj. Ennyi.
10. Egy mondat, amit még leírni is rossz: csajok beöltözve. A nagykabátos, teljesen becsomagolt nők látványa nem éppen tesztoszteronfokozó körülmény. Jó hír, hogy nézegethetsz alulöltözöttebb csajokat képeken, szerencsésebb esetben élőben is. De azért ne feledkezz meg a külső segítségről!
FIT MUSCLE